اخلاق حرفه اي
اخلاق حرفه اي
در حيطه علوم پزشکي

 

به نقل از خبرگزاري مهر:
قدرت الله مومنی، دبیر علمی کنگره اخلاق پزشکی ظهر پنج شنبه 4 اسفند در دومین کنگره سالیانه اخلاق پزشکی کشور اظهارداشت: 
اخلاق پزشکی تنها به معنای بیان صفات اخلاقی پزشک نیست بلکه نوعی آگاهی عمیق پزشک از نظریه‌های اخلاقی پایه است. اخلاق پزشکی یعنی آشنایی با روش به کارگیری اصول اخلاقی مبتنی بر نظریه‌ها در تصمیم‌گیری‌های پزشکی است.
وی بیان داشت: اخلاق پزشکی به این معنا شاخه‌ای از دانش فلسفه است که ارتباط وسیعی با دانش پزشکی دارد.
دبیر علمی کنگره اخلاق پزشکی در نظام سلامت تصریح کرد: جامعه پزشکی باید پیوسته بر اخلاقیات پزشکی فرهنگ‌سازی و کار کند و نه اینکه تنها در سال به برگزاری یک همایش اکتفا کند.
وی افزود: به منظور ایجاد بستر مناسبی برای همگرایی و فضایی برای تبادل نظر پیرامون اخلاق پزشکی این کنگره برگزار شد هر چند هیچگاه با برگزاری چند همایش به اهداف صد درصد نمی‌رسیم.
مومنی به محورهای برگزاری همایش اشاره کرد و ادامه داد: این کنگره بر محور اخلاق پزشکی در بخش آموزش، درمان، پژوهش، بهداشت و مبانی اسلامی اخلاق پزشکی  بنا نهاده شده است و دارای 18 امتیاز بازآموزی برای شرکت‌کنندگان دارد.
وی با اشاره به اینکه این همایش از امروز به مدت سه روز برگزار می‌شود، افزود: بررسی مقایسه‌ای پایه‌های اخلاقیات پزشکی در اندیشه سکولار و معارف اسلامی، بررسی مبانی اخلاق پزشکی از دیدگاه اسلام، اخلاق پزشکی در آموزه‌های قران و استقرار یک نظام اخلاق پزشکی اسلامی در ایران با الگوگیری از سیره و فرمایشات حضرت علی (ع) ازمباحث مطرح شده در نخستین روز از این همایش است.
دبیر علمی کنگره اخلاق پزشکی در نظام سلامت تاکید کرد: عناصر و ساختاربرنامه‌ درست اخلاق پزشکی مبتنی بر تجارب بین‌المللی و تدوین استراتژی‌های توسعه آموزش اخلاق پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از دیگر مباحث مطرح شده در مراسم افتتاحیه این کنگره است.
وی اضافه کرد: ایجاد نقاط کور در دیدگاه حرفه‌ای دانشجویان پزشکی در دوره بالینی و نقش قوانین نانوشته، بازنگری درس اخلاق پزشکی، مقوله‌ای جدی و اثرگذاری در عرصه سلامت، بررسی مقایسه‌ای دو روش آموزشی یادگیری مبتنی بر مسئله، بحث در گروه کوچک و ویژگی‌های یادگيری در رشته پزشکی در راستای حکیم و طبیب شدن از منظر دانشجویان و منابع علمی و موانع استراتژیک در تحقق اخلاق پزشکی،  محوری‌ترین موضوعات این کنگره است.
 

 نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:

نوشته شده در تاريخ شنبه 6 اسفند 1390برچسب:, توسط واحد اخلاق حرفه ای |
.: Weblog Themes By LoxBlog :.